sgg
22 آذر 1401 - 11:22

وزیر کشور خبر داد: طراحی و تدوین برنامه راهبردی جمعیت و فرزندآوری

وزیر کشور با اشاره به طراحی و تدوین برنامه راهبردی جمعیت و فرزندآوری گفت: یکی از اهداف این برنامه تعیین وضعیت استان‌ها در حوزه جمعیتی است چرا که برخی از استان‌ها از جمله گیلان و مازندران به لحاظ جمعیتی وضعیت بحرانی دارند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، سیداحمد وحیدی وزیر کشور در نشست علنی امروز (سه شنبه، 22 آذرماه) مجلس ، درباره گزارش مشترک کمیسیون های فرهنگی، اجتماعی و بهداشت و درمان در مورد نحوه عملکرد دستگاه‌های مسئول در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، گفت: کارهای انجام شده در وزارت کشور پس از ابلاغ این قانون در دولت جدید متعدد است، ابتدا اینکه ما در همه کشور قرارگاه های ستاد جوانی جمعیت را راه انداخته ایم و بخش مهمی از زمان استاندارها در هفته به این موضوع تعلق می گیرد و این موضوع در دستورکارشان قرار دارد، این کار در سطح شهرستان ها نیز ادامه پیدا کرده و بیش از 90 درصد شهرستان ها با محوریت فرمانداری ها به منظور راهبری، برنامه ریزی و هماهنگی های بین بخشی فعال شده اند.

 

وحیدی با بیان اینکه مسئله جوانی جمعیت یک مسئله صرفا حکومتی نیست و مردم در آن نقش دارند، افزود: بنابراین قرارگاه مردمی جمعیت نیز در کنار اقدامات حاکمیتی با حضور نمایندگانی از فعالان مردمی فعال شده و 3 نفر از نمایندگان این فعالان مردمی در جلسات قرارگاه ها حضور پیدا می کنند. دستورالعمل های حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ابلاغ شده است و براساس آن عمل می کنند.

وی با بیان اینکه کارگروه های تخصصی نیز برای این کار تشکیل شده است، اضافه کرد: طراحی و تدوین برنامه راهبردی جمعیت و فرزندآوری با عنوان مسیر نجات انجام شده است که چند کار را در دستور دارد، ابتدا تعیین وضعیت بحرانی استان ها است چرا که برخی از استان ها به لحاظ جمعیتی وضعیت وخیم تری دارند مثلا در استان های شمالی همچون گیلان و مازندران و سمنان به لحاظ جمعیتی در وضعیت بحرانی هستیم به همین دلیل در این استان ها یک شناسنامه جمعیتی درست خواهد شد و پیامدها و چالش های آن ها احصا می شود.

وزیر کشور اظهار کرد: رصد جبهه جمعیت فعلی از دیگر اقداماتی است که صورت می گیرد که براساس آن مشخص می شود جمعیت و جبهه فعال چه افرادی هستند و چه می کنند و گام های تحول جمعیت تدوین می شود و اقدامات عملیاتی نیز در سطح ستاد و استان ها تهیه و در حال تکمیل است.

وی افزود: مسئله بعدی طراحی و تدوین شاخص های ارزیابی اجرایی سازی قانون است چرا اگر این شاخص ها را برابر خود قانون استخراج و کنترل نکنیم ممکن است این کار خوب انجام نشود براین اساس سامانه اختصاصی جمعیت راه اندازی شده است که مرتبا اقلام و اطلاعات آماری جمع آوری و مورد رصد قرار می گیرد. مسئله دیگر انجام کارهای آموزشی و پژوهشی است که در این راستا انجام داده ایم چرا که اگر اقدامات آموزشی انجام نشود ممکن است خیلی ها اهمیت این مسئله را درک نکنند به همین دلیل کارگاه آموزشی و پژوهشی ویژه مدیران دفاتر متناظر استانی راه افتاده است و با هدف کنترل بحران تجرد و چند موضوع مهم دیگر دنبال می شود.

وزیر کشور بیان کرد: ابهامات و چالش های قانونی نیز توسط برخی ها مطرح می شود که طی جلسات مجازی به دنبال پاسخگویی به این موارد هستیم و در این مسیر از حضور برخی از نمایندگان محترم مجلس برای پاسخگویی به این سوالات و چالش ها استفاده می شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 908066